SUŠICE A OKOLÍ : VÝLETY NA ŠUMAVU

Turistika, sport a zábava po celý rok
Na Sušicku se nebudete nudit ani na jaře a na podzim
Turistika, sport a zábava po celý rok
Na Železnorudsku se nabudete nudit ani na jaře a na podzim
Ráj cyklistů a turistů pro sport i relax

Výlety na Šumavu

 

Jistě se také rádi podívate na Šumavu. Zde Vám nabízíme výlety do jednotlivých oblastí Šumavy s výčtem těch nejzajímavějších atraktivit dané lokality. Na místo je třeba se dopravit autem, nebo autobusem. Výlety jsou koncipované tak, aby je bylo možné zvládnout během jednoho dne, pokud vlastníte automobil (pokud cestujete autobusem, u výletu č.1 a 3 i autem, je třeba si z nabízených atraktivit vybrat pouze část a program uspůsobit možnostem).

 

1. výlet - Modravsko

Modrava (32 km ze Sušice) - původně rybářská osada, zmiňována již r. 1614. Dřevařskou osadou se stává po vybudování Vchynicko - Tetovského kanálu v l. 1799 - 1801

Návštěvnické centrum dřevařství Modrava - interaktivní expozice zaměřená na dřevo, jeho původ,vlastnosti a využití...

Tříjezerní slať - (19 ha) typická ukázka šumavského vrchovi-štního rašeliniště. Mimo tříjezírek můžeme na naučné stezce vidět i mnoho vzácných rostlin typických pro tuto oblast. Trasa začíná na Modravě (cca 3 km po červené + neznačený úsek)

Březník (z Modravy cca 7,5 km po modré) - bývalá hájovna, nyní zde je občerstvení. V budově je i expozice spisovatele Klostermanna. Nádherný výhled na Luzný a luzenské údolí.

Březník - Luzný  - z Březníku je možné poračovat luzenským údolím přes Modrý sloup na Luzný. Trasa přístupná pouze 15.7. - 15.11.

 

 

2. výlet - Prášilsko

Prášily (23 km ze Sušice) - v minulém století osada sklářů, později dřevařů, za totality součástí vojenského újezdu Dobrá Voda

Botanická zahrada - v centru Prášil, volně přístupná, v areálu zahrady dva bizoni.

Prášilské jezero (4 km z Prášil po červené), jezero ledovcového původu s rozlohou 3,7 ha.

Poledník (z Prášil 6 km, přes jezero 8 km) - bývalá vojenská odposlouchávací věž, přestavěná na vyhlídkovou,vysoká 37 m krásný výhled na celou Šumavu.

Polomem na Poledníku - zážitková trasa vedoucí polomem, který způsobil r. 2007 orkán Kyril (cca 700 m dlouhá, vstup od rozhledny - přístupná 1.7. - 30.9.)

 


 

3. výlet - Srnsko

Srní (22 km ze Sušice) - původně dřevařská osada byla založena v roce 1727. Svůj název „Srní” (Rehberg) získala osada díky hojnému výskytu srnčí zvěře.

Stezka odpočinku a poznání  (4 km dlouhá) - přímo v Srní, podél stezky je několik informačních tabulí, které jsou zaměřeny na informace
o přírodě, historii a tvorech žijících na daném místě.

Srnský okruh (po zelené značce 9 km) - přímo v Srní

Podél Vchynickoterovského kanálu (Srní – Vchynickotetovský plavební kanál – Klostermannova vyhlídka (nabízí pohled do údolí Otavy, Povydří a na protější Dračí skály) – vodní nádrž – Srní). Trasa není náročná.

Hauswaldská kaple  (Srní – Staré Srní – plavební kanál – Hauswaldská kaple. Délka trasy cca 3 km)  - trasa není náročná, kaple znovu vysvěcena 12. srpna 2005.

 


 

4. výlet - Železnorudsko

Železná Ruda (31 km ze Sušice) proslavená sklářstvím, dominantou je barokní kostel Panny Marie z Hvězdy s cibulo-vitou bání a kaple sv. Barbory,nad městem křížová cesta se závěrečnou kaplí sv. Anny pod Belvederem, u kapličky najdete umrlčí prkna.

Muzeum Šumavy - expozice sklářství, historického a lidového nábytku

Lanovkou ze Špičáku na Pancíř (1214 m n.m.)-na vrcholu je chata s rozhlednou odkud je možno za příznivých podmínek vidět Alpy (za silného větru mimo provoz).

Černé a Čertovo jezero - výchozím bodem je parkoviště na špičáckém sedle (4 km z Železné Rudy), délka trasy 8 km. Z parkoviště po žluté značce k Černému jezeru, které je největší, nejhlubší a nejníže položené ledovcové jezero Šumavy (18,43ha).Od jezera po červené značce, vystoupáte na sedlo “Rozvodí” (prochází zde evropské rozvodí Labe - Dunaj), dojdeme k Čertovu jezeru (10,33 ha - druhé největší jezero). Po žluté se vrátíme na Špičácké sedlo.

 

 

5. výlet - Kvildsko

Kvilda (32 km ze Sušice) - původně dřevařská osada na horní kašperskohorské větvi Zlaté stezky vznikla v 15. - 16. Století.

Jezerní slať - při cestě mezi Horskou Kvildou a Kvildou - dřevěná vyhlídková věž při vstupu na rašeliniště umožňuje přehlédnou převážnou část slatě.

Prameny Vltavy - po modré cca 7 km - pramen Teplé Vltavy (také Černého potoka), jež tvoří hlavní pramennou větev naší nejdelší řeky Vltavy.

Bučina - po zelené cca 7 km - zaniklá, nejvýše položená osada na Šumavě (1162 m) při silnici vedoucí z Kvildy do německého Finsterau. Znovu postavená kaplička z r. 1992, krásná vyhlídka na Knížecí pláně a jižní část Šumavy (za dobré viditelnosti lze spatřit Alpy...)

 

 

6. výlet - Z Nové Hůrky na jezero Laka nebo na Zhůří

Nová Hůrka- parkoviště (21 km ze Sušice - výchozí bod pro výlety na jezero Laka (cca 4 km po modré) a na Zhůří (také po modré, ale na opačnou stranu cca 3,5 km)

Jezero Laka je nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero ledovcového původu s plovoucími ostrůvky.

Zhůří - zaniklá osada, kde je památník americké armádě a kaple Nejsvětější trojice. V těchto místech bývala vesnice, která byla za totality zcela srovnána se zemí. Zůstaly jen krásná příroda a meandry Křemelné v údolí...

 

 


Stránky připravuje: Městský úřad Sušice ve spolupráci s Informačním serverem ŠumavaNet.CZ
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ