Bez bariér – Vycházky a výlety

Lesopark Luh
Oblíbená rekreační oblast pro obyvatele Sušice i návštěvníky města, rozprostírající se podél řeky Otavy. Do lesoparku Luh se dostanete po pár minutách pěší chůze z náměstí. Lesoparkem prochází Otavská cyklostezka, kde je možné se pohybovat po asfaltovém povrchu, ale nachází se zde také mnoho „bočních“ bezbariérových pěšinek a chodníčků (přírodní, ale ve většině případů zpevněný povrch), kudy se dá udělat pěkná procházka v přírodě.

Ostrov Santos
Ostrov Santos je součástí lesoparku Luh. Ostrov je ze všech stran omýván říčními toky, a to řekou Otavou a Mlýnským potokem. V letní sezoně se zde koná mnoho kulturních akcí. Na ostrově Santos naleznete velké dětské hřiště, kde si na své přijdou především děti. Stánek s občerstvením funguje sezonně a přístup je bezbariérový. Na jednom cípu stojí zvonička z dílny Václava Fialy. Zvonek na zvoničce je věnován známému léčiteli Františku Ferdovi. Ostrov se může pochlubit i dalšími díly Václava Fialy a to pavilonem na poslouchání ticha a pavilonem na pozorování oblohy.

Sušická pavučina Město královské – zkrácená verze

Popis trasy: náměstí Svobody – kostel sv. Václava – starý židovský hřbitov – synagoga a pivovar – městské hradby – masné krámy – vorařské návěstidlo – kostel sv. Felixe – kostel Nanebevzetí Panny Marie – Muzeum Šumavy

Délka trasy: cca 1,5 km

Barva značení: zlatá pavučinka (většinou na sloupech veřejného osvětlení)

Naučné tabule: Z1 Sušice – první dáma Šumavy, nachází se na začátku trasy před budovou radnice.

Této trase se také říká „zlatý okruh“ nebo „první městský okruh“. Cesta Vás povede kolem nejcennějších a nejstarších sušických pamětihodností.
Letáček s popisem zajímavostí a mapku je možné vyzvednout v Městském informačním centru na náměstí, nebo se podívat na stránky www.susicebranasumavy.cz.

Sušická pavučina Architektura XX. století – zkrácená verze

Popis trasy: náměstí Svobody – ulice T. G. Masaryka – Hotel Svatobor – Sokolovna Sušice – Gymnázium Sušice – Studentská – Villaniho – U Kapličky – Husovo náměstí – Daliborka – továrna Solo – Dům zdravotní péče – Posádkový dům armády – Burinka – Nábřeží J. Seitze – náměstí

Délka trasy: cca 2 km, náročnější

Barva značení: stříbrná pavučinka (většinou na sloupech veřejného osvětlení)

Naučné tabule: A1 Sušické mosty, nachází se nábřeží J. Seitze.

Druhý městský okruh nebo též „stříbrný okruh“ vám ukáže architektonické skvosty XX. století.
Letáček s popisem zajímavostí a mapku je možné vyzvednout v Městském informačním centru na náměstí, nebo se podívat na stránky www.susicebranasumavy.cz.

Naučná stezka Hrátky se zvířátky - především pro malé návštěvníky

Popis trasy: nám. Svobody – ulice Kostelní – Fuferna – proti proudu Otavy – kolem Santosu a tábořiště Luh až narazíte na rozcestník NS

Délka trasy: cca 1 km, okružní + cca 1 km z náměstí k začátku stezky

Značení: značený je až okruh, značeno cedulkou tlapky a klasickou značkou naučné stezky (zelený šikmý pruh v bílém poli

Počet zastavení: 5

Prezentovaná zvířata: liška obecná, prase divoké, veverka obecná, rys ostrovid a výr velký

Naučná stezka určena nejmenším návštěvníkům má celkem 5 zastavení, která přitažlivou formou představí dětem lesní zvířátka.
Na informačních tabulích se děti například dozví, jak je zvíře velké, kolika se dožívá let, čím se živí, jak vypadá jeho stopa a mnohé další. U každého zastavení také najdete velkou dřevěnou sochu zvířátka, která byla vyřezána v “dětském duchu”. Pro zpestření putování po naučné stezce jsme pro děti připravili pracovní listy, kde mohou plnit různé úkoly. Listy i s mapkou jak se k NS dostat si můžete vyzvednout v Městském informačním centru, nebo si je stáhnout na webových stránkách města – www.mestosusice.cz