Obsah stránky
Kostel sv. Vavřince na Zdouni
K místu se vztahuje pověst o utopeném pokladu z Břevnovského kláštera (benediktini z Nezamyslic při cestě do bavorska - Niederaltaichu - v pokladu byla i zlatá socha svatého Vojtěcha a stříbrná socha sv. Vintíře). Kostel byl postaven v 1. polovině 13. století v románsko - gotickém slohu. V roce 2006 byla provedena rekonstrukce kostela na Zdouni, byla obílena věž kostela, byly vyrobeny nové dubové dveře, včetně nové kované mříže.
V kostele byla provedena nová elektroinstalace, byly opraveny vnitřní omítky a provedena výmalba interiéru. Byla provedena rekonstrukce venkovního osvětlení kostela, zlikvidována černá skládka odpadu za zdí kostela a její okolí upraveno. Tato akce byla prováděna z částečně z dotací, obecních a církevních prostředků.
„Od poslední chalupy ve vsi už vidíme románskou věž zdouňského kostelíčka svatého Vavřince, který sám jediný zůstal z celé osady, zaniklé v třicetiletých válkách. Lidová pověst mu přisoudila jednu mši, kterou prý zde dal sloužiti Jan Žižka, když táhl od Velhartic na Rábí.
V chrámové lodi upoutá kříž Volfa Gotharda Perglara z Perglasu v Tedražicích, postavený sem na konci šestnáctého století. Pamětihodnější však je nápis, jehož starodávné veršování přibližuje nám nejen osobu donátorovu, ale i ducha doby. V rohu u kostelní zdi uzavírá železná mřížka ošetřovaný hrob, kde nějaká pozorná ruka vsadila čínské karafiáty, buxus, petunie a lobelky, právě kvetoucí do slunečného dne. Na černém mramorovém pomníčku čteme nápis, že zde odpočívá kněz jubilár Vojtěch Hlinka literárním jménem František Pravda, český spisovatel.“
Úryvek z knihy: Země zamyšlená I. od Ladislava Stehlíka
vydal Československý spisovatel v Praze roku 1974
Text : OÚ Hrádek